Kreatywne zabawy dla dzieci

Na Wielkanoc

Dorośli przed świętami mają mnóstwo pracy, a dzieci się nudzą i przeszkadzają. Co zrobić, aby pozwoliły w spokoju przygotować święta? Dać im pracę, najlepiej kreatywną, która będzie dla nich świetną zabawą, a nam zapewni trochę spokoju.

Kasia Ogórek, autorka bloga Twoje DIY przedstawia trzy propozycje przedświątecznych zabaw, które pobudzą wyobraźnię najmłodszych i wypełnią im czas. Oto one!

Patchworkowa pisanka
Zając i marchewki
Zwierzaki z papierowych talerzyków
​Patchworkowa pisanka
Zrób razem ze swoją pociechą obrazek kolorowej pisanki. Do tego zadania potrzebujesz tylko ramki, kolorowych papierów albo tylko skrawków, kleju biurowego, nożyczek, szablonu jajka, dwóch białych kartek technicznych. Starsze dziecko świetnie poradzi sobie samo!

1. Przygotuj wszystkie materiały.

2. Przytnij kartki techniczne do wymiaru ramki.

3. Wytnij w jednej z kartek technicznych kształt jajka.

4. Kolorowe kartki potnij na małe kawałki.

5. Na białej kartce przyklej papierowe puzzle.

6. Na koniec połóż kartkę techniczną z wyciętym jajkiem na wyklejankę i zamknij pracę w ramkę.

Dzieci będą dumne, że zrobiły wielkanocną dekorację. Dodatkowo motywujemy je do zabaw plastycznych i wyrabiamy nawyki pomagania rodzicom. Same plusy.

Zając i marchewki
To jest propozycja dla dzieci, które potrzebują dużo ruchu, a zabawy plastyczne nie do końca je bawią. Pomysł świetnie sprawdzi się w rodzinie wielodzietnej, w której dzieci będą mogły ze sobą rywalizować, zapisywać punkty, a rodzic nagrodzi zwycięzcę słodką przekąską.

Potrzebujemy: karton, nożyk tapicerski, ołówek, czarny flamaster, klej, ryż, nożyczki.

1. Zbierz z dziećmi wszystkie materiały.

2. Przytnij brzegi kartonu nożykiem tapicerskim. To czynność dla dorosłej osoby.

3. Zostaw piętnastocentymetrowy margines z trzech boków i dotnij je po ukosie. To będzie podpórka dla zabawki.

4. W środkowej części kartonu wytnij koło i pół koła.

5. Naszkicuj ołówkiem zajączka.

6. Flamastrem popraw kontury.

7. Sklej boki kartonu.

8. Z filcu wytnij marchewki i małą natkę.

9. Sklej brzegi filcu, a środek wypełnij ryżem.

Zabawa polega na trafieniu marchewką w pyszczek zajączka. Za to jest więcej punktów. Można rzucać też w brzuszek, tu mniej punktów za trafienie. Stopniowo odsuwaj linię rzutu i utrudniaj zabawę. Wynik skrupulatnie zapisuje najstarsze dziecko, a zwycięzca dostaje słodką nagrodę. Miłej zabawy!

​Zwierzaki z papierowych talerzyków
Zabawę dla dzieci uda się zrobić z tego, co znajdziemy w domu. Oto prosty pomysł na wykonanie kurczaczka i baranka. Użyj papierowych talerzyków, kolorowego papieru, waty, samoprzylepnych oczu, które można zastąpić papierem, kleju biurowego, paru żółtych piórek lub papierków.

1. Przygotuj materiały.

2. Wytnij koło z żółtego papieru i oklej nim papierowy talerzyk. Z pomarańczowych pasków zrób dwie harmonijki.

3. Przyklej oczka, mały dzióbek i zwisające harmonijki jako nóżki.

4. Na drugi papierowy talerzyk przyklej kulki waty.

5. Z szarego papieru zrób cztery harmonijki i wytnij głowę baranka. Wszystko razem sklej, doklej też oczka.

Papierowe talerzyki doskonale nadają się jako baza do zabaw z dziećmi. W ten sposób można wykonać również inne zwierzątka i stworzyć prawdziwe zoo. Propozycja powinna też zainteresować nauczycieli i wychowawców młodszych dzieci.

Zabawy plastyczne z dziećmi to również przygotowanie do nauki pisania. Dzieci ćwiczą ręce, gdy prawidłowo chwytają nożyczki. Dzięki takim zajęciom rozwijamy ich kreatywność i pozwalamy poznać różne materiały. Budujemy w dziecku koncentrację i zdolność naśladowania.

**********

******

Propozycje na wykonanie mas plastycznych z domowych składników:

Mannolina: 1 szklanka kaszy manny + 1/2 szklanki wody woda (do wody można dodać barwnik spożywczy).

Księżycowy piasek: 2 szklanki mąki pszennej + 1/4 szklanki oleju

(ważne, żeby mąki było 8 razy więcej niż oleju).

Slime: mąka ziemniaczana 15 ml (1 łyżka) i dowolny napój np. cola 100 ml. Powstały płyn wkładamy na 15 sekund do mikrofalówki (należy wyciągnąć wymieszać i włożyć z powrotem jeszcze raz/dwa razy za każdym wyciągając po 15 sekundach i dokładnie wymieszać masę).

Link do filmiku: https://www.youtube.com/watch?v=00Dtq4kxq-g

********

BIBLIOTEKA z tomiku " Przystanek wyobraźnia"

Strona w trakcie przebudowy. Prosimy o cierpliwość :)